آذربایجان

کشور آذربایجان از جنوب با ایران، از غرب با ارمنستان و ترکیه، از شمال غربی با گرجستان و از شمال با روسیه مرز مشترک دارد. البته این کشور از طریق مرز های آبی دریای خزر، با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان نیز مرز مشترک دارد. طول کلی مرز های زمینی آذربایجان دو هزار و چهارصد و شصت و هشت کیلومتر است و سه رشته کوه با هم تقریبا چهل درصد این کشور را در بر می گیرند. از این رو می توان گفت آب و هوا در آذربایجان متنوع است. پایتخت جمهوری آذربایجان شهر باکو است که بزرگ ترین شهر آن نیز محسوب می شود. مساحت این کشور هشتاد و شش هزار و ششصد کیلومتر مربع می باشد و جمعیتی بالغ بر نه میلیون نفر دارد. زبان رسمی مردم در این کشور ترکی آذربایجانی است. واحد رسمی پول در کشور آذربایجان منات نام دارد

برای مهاجرت به آذربایجان می توان از راه های مختلفی اقدام کرد. از جمله این راه ها عبارتند از: مهاجرت کاری به آذربایجان، مهاجرت تحصیلی به آذربایجان، مهاجزت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان و…

اعزام دانشجو به آذربایجان

همان طور که گفتیم یکی از راه های مهاجرت به کشورهای مختلفی همچون کشور آذربایجان، مهاجرت تحصیلی است. برای مهاجرت تحصیلی لازم است تا شرایط این امر مهیا شود. موسسات اعزام دانشجو با هدف مهاجرت تحصیلی این کمک را به دانشجویان می کنند که بتوانند در زمینه های مختلف پیش بروند. از این رو شما می توانید با کمک موسسه درنیکا مهام کاسپین روند مهاجرت تحصیلی را با دقت پیش ببرید. اولین مرحله برای مهاجرت تحصیلی این است که شما از کشور مورد نظر خود پذیرش بگیرید.

به طور مثال فرض کنید قصد دارید برای تحصیل در رشته داروسازی آذربایجان به این کشور مهاجرت کنید. از این رو لازم است تا شما برای پذیرش دانشگاه های این کشور اقدام نمایید. پس در واقع به عنوان قدمی مهم لازم است تا با سیستم آموزشی آذربایجان و دانشگاه های این کشور آشنایی کامل داشته باشید. در ادامه ما کار را برای شما راحت تر کرده ایم‌ و برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان، سیستم آموزشی این کشور و در نهایت دانشگاه های کشور آذربایجان را برای شما ارائه داده ایم.

سیستم آموزشی کشور آذربایجان برای اعزام دانشجو

برای اعزام دانشجو به آذربایجان لازم است تا قبل از هر چیزی با سیستم آموزشی آن کشور آشنا شویم و بدانیم که روند آموزشی در این کشور چگونه است. از این رو در این بخش به معرفی این سیستم در آذربایجان می پردازیم.

سیستم آموزشی آذربایجان دارای مدرک تحصیلی در سه سطح است. لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری که مشابه سیستم مورد استفاده در ایالات متحده آمریکا و اروپا است. مدارک تحصیلی در آذربایجان در بیش از پنجاه کشور جهان به رسمیت شناخته می شوند. کشور آدربایجان به دلیل موقعیت خاص و ویژه جغرافیایی که دارد و بین اروپا و آسیا قرار گرفته، به دو کمیته آموزشی پیوسته است. یکی کمیته آموزشی اروپا که شمال چهل و یک کشور است و دیگری کمیته آموزشی آسیا که شامل سی و هفت کشور می باشد.

بسیاری از دانشگاه ها در این کشور زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی خود انتخاب کرده اند زیرا این زبان عمدتا زبان ارتباطات و علوم مختلف در جهان است. می توان گفت که زبان انگلیسی در کورس هایی که مورد استقبال دانشجویان بین المللی است بسیار دیده می شود. اگر دانشجویان بتوانند اثبات کنند که از دانش کافی در زبان انگلیسی برخوردار هستند، می توانند به راحتی در این کشور برای پذیرش و تحصیل خود اقدام نمایند. برای واجد شرایط بودن، لازم است تا دانشجو در آزمون تافل نمره حداقل پانصد را کسب کند و در آزمون آیلتس نمره او بیش از شش شود.

سیستم آموزش عالی در آذربایجان شامل انواع موسسات خصوصی یا دولتی است. در حقیقت در کشور آذربایجان آکادمی ها، انستیتو ها، کالج ها، هنرستان ها و دانشگاه های بسیاری دیده می شود. سال تحصیلی در آذربایجان دو ترم است که عموما از ماه سپتامبر شروع می شود. برخی از دوره ها با شروع ترم بهار در ژانویه قابل دسترس هستند. شما همچنین ممکن است بتوانید در دوره های تابستانی شرکت کنید.

مراحل مختلف تحصیلی در آذربایجان

اما پس از بررسی سیستم آموزشی در آذربایجان در این بخش می خواهیم ببینیم که مراحل تحصیلی در این کشور چگونه است. از مرحله اول سطح دانشگاه شروع می کنیم. این مرحله چهار سال ادامه دارد و پس از آن دانشجو موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته تحصیلی خود می شود. در این دوره دانشجویان ممکن است علوم انسانی و علوم طبیعی یا مطالعات تخصصی رشته خود را انتخاب کنند.

در مرحله دوم سطح های آموزشی دانشگاهی که بین یک و نیم تا دو سال به طور می انجامد، دانشجو پس از پایان تحصیلات خود موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد می شود‌. در این حالت دانشجویان دانش عمیق و آموزش های دقیق تخصصی را در علم و رشته مورد نظر خود کسب می کنند.

اما در مرحله سوم یا مرحله آخر، بهترین فارغ التحصیلان مرحله کارشناسی ارشد در مرحله دکتری پذیرفته می شوند و پس از اتمام موفقیت امیز تحصیلات خود به مدت دو یا سه سال به آن ها مدرک دکتری یا PHD  اعطا می گردد.

اما در کشور آذربایجان ما با مطالعات دیگری به نام مطالعات دیپلم نیز برخورد می کنیم.‌ مطالعات دیپلم در کشور آذربایجان، برنامه ای غیر درجه ای است که بر یک حرفه یا مهارت خاص متمرکز است. این دوره ها توسط بسیاری از موسسات خصوصی و برخی دانشگاه ها ارائه می شود. دقت کنید که دولت آذربایجان تحصیلات عالی رایگان را در سطح دانشگاه برای دانشجویان با استعدادی که با نمرات بالا وارد دانشگاه شده اند ارائه می دهد. این مدل هم شامل تخفیفات در هزینه های تحصیلی می شود و هم به دانشجویان بورسیه های تحصیلی آذربایجان در شرایط مختلفی اعطا می گردد.

 

دانشگاه های کشور آذربایجان برای اعزام دانشجو

در این بخش به معرفی دانشگاه های کشور آذربایجان می پردازیم. امروزه آذربایجان به مکان مناسبی در جهان برای تحصیل تبدیل شده است و این موضوع به سرعت در حال رشد می باشد. دانشجویان کشورهای مختلف جهان و بیشتر از همسایگان این کشور برای تحصیل وارد آذربایجان می شوند. اگر دانشجویانی که برای تحصیل وارد دانشگاه های این کشور می شوند، در زمینه زبان انگلیسی تسلط کافی را نداشته باشند، لازم است تا در دانشگاه های آذربایجان برای دو ترم به آموزش زبان انگلیسی مشغول شوند. در ادامه اگر دانشجویی در آزمون زبان انگلیسی و آذربایجانی معاف شود، می تواند از دروس مقدماتی معاف گردد و این به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

اما بیینیم چه دانشگاه هایی در آذربایجان فعالیت می کنند. از جمله دانشگاه های آدربایجان می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود. این دانشگاه ها عبارتند از: آکادمی مدیریت عمومی، دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان، دانشگاهADA ، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان، دانشگاه کشاورزی کشور آذربایجان، دانشگاه اقتصاد دولتی آذربایجان، آکادمی دریایی دولتی آذربایجان، دانشگاه دولتی نفت و صنعت آذربایجان، دانشگاه فرهنگ‌ و هنر جمهوری آذربایجان، آکادمی کمیته امور گمرکی آذربایجان، آکادمی دولتی تربیت بدنی و ورزش جمهوری آذربایجان، دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان، دانشگاه گردشگری و مدیریت آذربایجان، دانشگاه دولتی پداگوژی آذربایجان، دانشگاه فنی آذربایجان، دانشگاه زبان، دانشگاه مهندسی باکو، آکادمی موسیقی باکو، مدرسه عالی نفت باکو، آکادمی هواپیمایی کشوری، دانشگاه اسلاو باکو، دانشگاه دولتی باکو، دانشگاه ایالتی گانجا، موسسه الهیات آذربایجان، دانشگاه دولتی لنکران، دانشگاه ایالتی مینگاچوویر، دانشگاه ایالتی نخجوان، دانشگاه ایالتی سومکاییت و تعدادی دانشگاه خصوصی.

اما ببینیم کدام یک از دانشگاه های آذربایجان مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. وزارت علوم این لیست را در هر سال تحصیلی جدید منتشر می کند. از جمله دانشکاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران در آذربایجان عبارتند از: آکادمی بین المللی علوم آذربایجان، دانشگاه ایالتی نخجوان، هنرستان ملی آذربایجان، فرهنگستان هنرهای زیبای جمهوری آذربایجان، دانشگاه دولتی صنعت و نفت آذربایجان، دانشگاه فنی آذربایجان، دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان، دانشگاه ایالتی باکو و دانشگاه خزر.‌ دقت کنید که تا کنون هیچ دانشگاهی مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان ایران قرار نگرفته است.

شرایط کار در زمان تحصیل در آذربایجان

درست است که ما در بخش های قبل در ارتباط با شرایط تحصیلی در آذربایجان صحبت کردیم و این نکته را بیان نمودیم که دولت آذربایجان، بورسیه های تحصیلی بسیاری برای دانشجویان فراهم می کند. اما اگر دانشجویی موفق به دریافت بورسیه های تحصیلی نشود باید چه کاری انجام دهد؟ از این رو در این بخش بر آن شدیم تا مسئله کار در آذربایجان را برای دانشجویان بررسی کنیم. در حقیقت به این سوال متداول پاسخ می دهیم که آیا می توان در زمان تحصیل در آذربایجان به کار در این کشور مشغول شد؟

کار و تحصیل در آذربایجان

در جواب به این سوال باید گفت بله شما می توانید در برخی از شغل های خاص و ساده تر مانند دستیار فروش در آذربایجان مشغول به کار شوید.‌ اما در واقع، اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید و تسلط کافی بر زبان‌ انگلیسی دارید می توانید با تدریس در کلوپ های شبانه معلم شوید و یا برای تدریس خصوصی دانش آموزان بومی اقدام نمایید. در حقیقت اگر شما در آذربایجان دانشجو باشید نمی توانید در پوزیشن های شغلی خاص مشغول به تحصیل شوید.

شرکت های آذربایجانی نمی توانند شما را به طور قانونی استخدام کنند زیرا در این حالت نیاز به تغییر وضعیت ویزای خود دارید که حدودا هزار دلار هزینه دارد. در حقیقت لازم است تا ویزای تحصیلی آذربایجان به ویزای کاری آذربایجان تغییر کند. این مدل تغییر ویزا حتی برای اخذ اقامت دائم آذربایجان و در نهایت پاسپورت آذربایجان بسیار مهم می باشد. در این زمینه لازم است تا با کارشناسان زبده و ماهر موسسه به طور کامل مشورت نمایید. این افراد می توانند شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی کنند.

اسکرول به بالا