مجارستان

مجارستان

مجارستان سرزمین رودهای پر آب و زیبا با کرانه هایی دل انگیز است که در اروپای مرکزی قرار دارد. مجارستان دارای هفت مرز با کشورهای اتریش، اسلوونی، اسلواکی، رومانی، اوکراین، کرواسی و صربستان است. همسایگان مجارستان را از شمال اسلواکی، شمال شرقی اوکراین، از شرق و جنوب شرقی رومانی، از جنوب کرواسی و از غرب کشور‌های اسلوانی و اتریش تشکیل داده‌اند. پایتخت این کشور شهر بوداپست است و مساحت این کشور 93030 کیلومتر مربع می‌باشد. مجارستان از ۱۹ شهرستان و یک شهر مستقل بنام بوداپست تشکیل شده است. جمعیت مجارستان بالغ بر ۹.۷۷۳.۰۰۰ نفر است. 88% جمعیت این کشور را مجارها تشکیل می‌دهند و دیگر تیره‌های ساکن این کشور، آلمان ها، رومانیایی ‌ها، صرب‌ها و کروات‌ها هستند.

  • شهرهای مهم مجارستان علاوه بر بوداپست، شهرهای دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.
  • مجارستان عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است.
  • 70% از جمعیت مسیحی این کشور را کاتولیک‌ها و 25% آنرا پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.

مجارستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی است. این کشور در سال 896، پیش از کشورهایی چون آلمان، فرانسه و قبل از آن که پادشاهی‌های انگلوساکسون متحد شوند، تأسیس شد. این کشور به دلیل مناظر زیبا، شیوه زندگی مردم، استانداردهای ایمنی و هزینه پایین زندگی در اروپا، به عنوان یک مکان محبوب برای افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. بعد از اینکه مجارستان در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد، تعداد مهاجران خارجی در آن به طور قابل توجهی افزایش یافته و شرایط زندگی در مجارستان را ایده آل اقشار زیادی کرده است.

مجارستان دارای آب و هوای نسبتاً معتدلی است:

این کشور دارای آب و هوای نسبتاً خنک و معتدل و نزدیک به آب و هوای غرب ایران است و به دلیل بارندگی‌های فصلی، دارای جنگل‌های سرسبز و باغات میوه زیادی می‌باشد. دمای هوا در مجارستان و در تابستان حدوداً 34+ درجه و  در زمستان نهایتاً 18- درجه می‌باشد.

جالب است بدانید که مجارستان نیمی از میوه‌های کل قاره اروپا را تأمین می‌کند.

مردم مجارستان

آشنایی با زبان مجاری

زبان ملی مجارستان (مجاری = magyar) کاملاً متفاوت از سایر زبان‌های اروپایی است. این زبان 44 حرف در حروف الفبا، 14 حرف صدادار و 25 آوای همخوان دارد. واژه‌ها در این زبان به نحوی متفاوت با آنچه خوانده می‌شوند، نوشته می‌شوند.

اگر شما قصد تحصیل در مجارستان و یا زندگی در این کشور را دارید، نیازی به دانستن زبان مجاری نخواهید داشت. تقریبا اکثر مردم این کشور زبان انگلیسی را می دانند و مخصوصا در شهرهای دانشگاهی(مانند بوداپست) امکان زندگی با زبان انگلیسی به صورت مناسبی وجود دارد. کلاس‌های آموزشی زبان مجاری در این کشور، در ابتدای هر فصل تشکیل می‌شوند و به مهاجران با هزینه پایین (تا سطح A2) آموزش داده می‌شود. طول مدت این کلاس‌ها ۶ ماه است.

مجارستان تنها کشور ترانزیتی اروپا برای پناهجویان است. بدین معنی که مهاجران از طریق این کشور به شمال و مرکز اروپا مهاجرت می‌کنند. مجارها، در محیط‌های کاری به صورت رسمی لباس می‌پوشند. بدین معنی که مردان معمولاً کت و شلوار تیره و پیراهن سفید و زنان لباس‌های رسمی زنانه بر تن دارند. جالب است بدانید کسب و کار در مجارستان هنوز تحت سلطه مردان است.

شرایط تحصیل در مجارستان چگونه است؟

معمولاً دانشجویان ایرانی تمایل زیادی برای تحصیل در مجارستان دارند. زیرا تدریس در اغلب دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی انجام می‌شود و مدارک دانشگاهی این کشور در تمامی کشورهای جهان معتبر است. همچنین هزینه‌های زندگی در مجارستان 40 الی 50 درصد ارزانتر از سایر کشورهای اروپای غربی است. این موضوع یکی از عوامل تأثیرگذار در جذب دانشجویان خارجی به این کشور محسوب می‌شود.

دوره زبان در مجارستان یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به اروپا می باشد. یکی از دلایل آن سرعت و سهولت صدور این ویزا برای دانشجویان است.

هزینه دانشگاه‌های خصوصی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در مجارستان، سالانه حدود 16.000 یورو و هزینه تحصیل در سایر رشته‌ها، سالانه بین 2.000 تا 17.000 یورو متغیر است.

دانشگاه‌های مجارستان در حال حاضر (شرایط 2021) میزان زیادی از درخواست دانشجویان ایرانی را می‌پذیرند. البته تحصیل در کالج های مجارستان (قبل از دانشگاه)، فرآیند اخذ ویزای دانشجویی را تسهیل می‌کند.

معرفی چهار شهر مهم مجارستان

شهر اول: بوداپست، شهری با کیفیت بالای زندگی

بوداپست پایتخت مجارستان است و به عنوان پرجمعیت‌ترین و اصلی‌ترین شهر این کشور و یکی از بزرگترین شهرهای اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. مساحت بوداپست 525 کیلومتر مربع است و جمعیتی حدود 1،8 میلیون نفر دارد. بوداپست به عنوان یکی از زیباترین شهرهای اروپا نیز شناخته می‌شود. این شهر به عنوان هفتمین مکان محبوب اروپا برای زندگی (توسط مجله فوربز) انتخاب شده است. نقاط قوت این شهر در مراقبت‌های بهداشتی، تحقیقاتی، آموزش، رسانه، تجارت، طراحی و گردشگری است. بوداپست دارای بیش از 35 موسسه آموزش عالی است که محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی اعم از؛ پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و انواع رشته‌های مهندسی را ارائه می‌دهند.

منطقه مرکزی شهر بوداپست در امتداد رودخانه دانوب، به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده و دارای آثار قابل توجه زیادی از جمله ساختمان پارلمان مجارستان، قلعه بدا، سنگر ماهیگیر، کاخ گرشامو مجسمه آزادی است.

 شهر دوم: دبرسن  مرکز فرهنگی مجارستان

دبرسن دومین شهر بزرگ مجارستان و مرکز فرهنگی این کشور است. این شهر در فاصله کمی (حدود سه ساعت) از بوداپست قرار دارد و چندین سال پایتخت مجارستان بوده است. شهر دبرسن با 14 شهر دیگر جهان پیمان خواهرخواندگی دارد که مهم‌ترین آنها شهر سنت پترزبورگ روسیه است.

شهر سوم: پچ  شهر دانشگاه علوم پزشکی پچ

پچ، پنجمین شهر بزرگ مجارستان است. این شهر در سال 2011 به عنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته شد. دانشگاه علوم پزشکی پچ یکی از دلایلی است که باعث شهرت جهانی این شهر شده است. این دانشگاه با قدمت 642 سال، قدیمی‌ترین دانشگاه مجارستان در مرکز شهر پچ می‌باشد که در سال 1367 میلادی توسط پادشاه لویس تأسیس شده است. این شهر میزبان دانشجویان زیادی از اکثر کشورهای دنیا از جمله سوئد، فرانسه، ایران، آلمان، آمریکا و کانادا است.

شهر چهارم: سگد، شهر مراکز مهم گردشگری و تحصیلی

شهر سگد، یک مرکز توریستی مهم در مجارستان است و علاوه بر مکان‌های توریستی، وجود مراکز آموزشی مختلف این شهر را به یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان تبدیل کرده است. مهمترین دانشگاه شهر سگد، دانشگاه علوم پزشکی سگد مجارستان می‌باشد. همچنین دانشگاه‌ها و کالج‌های دیگری در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر وجود دارند که تحصیل به زبان انگلیسی در آنها، عاملی برای جذب شمار زیادی از دانشجویان بین‌المللی به این شهر شده است.

وضعیت بهداشت و درمان در مجارستان

در سال ‌های گذشته مجارستان به دلیل ارائه خدمات دندان پزشکی مناسب و مقرون به صرفه، توانست گردشگران زیادی را به خود جذب کند و هرساله گردشگران اروپایی زیادی برای ترمیم دندان‌های خود به مجارستان سفر می‌کنند. مجارستان بالاترین سرانه دندان پزشک را به ازای جمعیت خود در جهان به خود اختصاص داده و مراکز دندان پزشکی بزرگی را در بوداپست و شهرهای کم جمعیت‌تری همچون مشونگاروور تأسیس کرده است.

اسکرول به بالا