روسیه

روسیه

روسیه پهناورترین کشور دنیا در شمال اوراسیا یعنی در آسیای شمالی و اروپای شرقی است با مجموعه ‌ای از جاذبه‌ های گردشگری متنوع و بی ‌نظیر است، از شهرهای تاریخی و روستاهای زیبا تا میراث هنری و فرهنگی و طبیعت منحصربه‌فرد آن نشانه این جاذبه ها است.

تاریخچه کشور روسیه

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگانجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی مهمترین و بزرگ ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود، در سال 1991 میلادی شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست،  تاریخ روسیه به قرن 14 میلادی بازمی ‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به عنوان بازیگر اصلی در بین چندین منطقه کوچکتر مشابه مطرح شد، ایوان چهارم معروف به ایوان مخوف، نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید و در قرن هفدهم رومانف به حکومت روسیه دست یافتند و تا سیصد سال بعد بر این کشور حکومت کردند،  پتر کبیر و کاترین کبیر از معروف ‌ترین این پادشاهان بودند که اصلاحات زیادی را در جهت مدرنیزاسیون این کشور انجام دادند .

در اوایل قرن بیستم نارضایتی ‌های عمیق در میان بخش‌ های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده ‌ای در این کشورتبدیل شد در شرایطی که به نظر می رسید حاکمان کشور نسبت به درد و رنج توده‌ های مردم بی‌ تفاوت هستند و به همین سبب جریان‌ های سیاسی رادیکال در کشور قوت گرفتند. واقعه معروف به دوشنبه خونین در سال 1905 میلادی شکست از ژاپن در جنگ همان سال و شکست‌ های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی ‌ها دامن زد و سرانجام در سال 1917 میلادی  انقلابی به رهبری حزب بلشویک  و تحت تأثیر آموزه‌ های کارل مارکس تشکیل شده بود، به حکومت پادشاهی در این کشور پایان بخشید.

اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی علیه حامیان سلطنت همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت و  وی در سال 1924  درگذشت و استالین 5 سال بعد به رهبری بلامنازع حزب کمونیست شوروی دست یافت، سیاست های استالین به صنعتی‌ سازی سریع کشور پرداخت اما حکومت او با حجم غیرمنتظره ‌ای از پاکسازی ‌های سیاسی، تبعیدهای دسته ‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن 1941  آلمان به شوروی حمله کرد و جنگی چهارساله درگرفت که 27 میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند و روسیه در جنگ جهانی دوم پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد. استالین تا زمان مرگش در سال 1953  در قدرت باقی‌ ماند و در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌ های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط پیدا کرد  و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان ‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد .

 موقعیت و جمعیت روسیه

روسیه با وسعت 17.075.400  کیلومتر مربع ، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرض های بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور(به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.

روسیه نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۴ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایین ترین نرخ های تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور(بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور زندگی می‌کنند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه هستند.

مردم روسیه

زبان و مذهب روسیه

زبان رسمی روسیه زبان روسی است ولی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ‌ها و مناطق این کشور وجود دارد، روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده ‌است و شامل 83 واحد فدرال از جمله 21 جمهوری مستقل می ‌شود،  روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند، ادیان در روسیه متنوع اند و قانون مصوب 1997 میلادی  مسیحیت، اسلام، بوداگرایی و یهودیت را در تاریخ روسیه حائز اهمیت می داند. دین مسیحیت بزرگترین دین و دین سنتی روسیه است،  که بخشی از میراث تاریخی روسیه است. کلیسای ارتدوکس روسی دین غالب در روسیه است و بیش از 95% کلیساهای ارتدکس ثبت شده به کلیسای ارتدوکس روسی وابسته ‌اند و تعداد کمتری کلیسا های ارتدکس دیگر هم وجود دارند ولی به هر صورت اکثریت قاطع مؤمنین ارتدکس هستند و هر روزه به کلیسا نمی ‌روند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه

برای برخورد و یا معاشرت با روس ها و نزدیکی و صمیمیت با آن ها نیاز است که برخی از رسوم مردم روسیه را بدانید و به آن ها احترام بگذارید و رعایت کنید.

با دستکش دست ندهید: از نطر روس‌ها به‌شدت غیر‌مودبانه است که هنگام ملاقات کسی، با دستکش دست دهید. بنابراین مطمئن شوید قبل از هرگونه ملاقات و برخوردی دستکش خود را درآورید. همچنین هرگز در ورودی در دست ندهید چون روس‌ها آن را نشانه‌ی بدشانسی می‌دانند.

خوش لباس باشید: معمولا روس‌ها خیلی خوب لباس می‌پوشند. زنان و مردان روس دوست دارند حتی در کارهای غیر رسمی مثل خرید از سوپرمارکت و رفتن به بانک هم لباس شیک بپوشند.

در فضای بسته سوت نزنید: مشابه بسیاری از فرهنگ‌های آسیایی، در روسیه نیز سوت زدن در فضای سرپوشیده بدشانسی می‌آورد. روس‌ها بسیار خرافاتی هستند و باور دارن سوت زدن در داخل ساختمان باعث ورشکستگی مالی، فقر و حمله‌ی سوسک‌ها می‌شود .

دست خالی جایی نروید: اگر برای صرف شام یا ملاقات به منزل کسی دعوت شده‌اید، خیلی بی‌ادبانه است که دست خالی بروید، یک هدیه‌ی کوچک مثل گل، دسر و یا یک اسباب‎بازی کوچک برای کودکان با خود به همراه داشته باشید. روس‌ها با افتخار برای مهمانان خود وعده‌های غذایی مفصل و پر نقش و نگاری را آماده می‌کنند و دست خالی رفتن، نوعی عدم قدردانی از میزبان محسوب می‌شود.

با کفش وارد نشوید: هرگاه وارد منزل یک روس می‌شوید رسم درست این است که کفش‌های خود را در بیاورید. بسیاری از خانه‌ها با فرش‌های گران‌قیمت ایرانی تزئین شده‌اند که تمیز کردن آن‌ها کار مشکلی است. بعضی میزبان‌ها ممکن است به شما پیشنهاد دهند دمپایی بپوشید. در برخی مهمانی‌ها ممکن است برخی بانوان یک جفت کفش اضافی برای استفاده در داخل خانه بیاورند.

گوشه میز ننشینید: این یکی دیگر از خرافات روس‌ها است. توصیه می‌شود که هرگز در گوشه‌ی میز ناهارخوری ننشینید، به‌خصوص اگر شما یک خانم جوان هستید. گفته می‌شود کسی‌که در گوشه‌ی میز بنشیند سرنوشت او به‌گونه ‌ای رقم می‌خورد که هرگز ازدواج نکند یا به عشق خود نرسد.

واحد پول روسیه

واحد پول روسیه روبل است، روسیه با تولید ناخالص داخلی 2118  میلیارد دلار هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید است. روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌ است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. درآمد سرانه این کشور سالانه بیش از ۱۸ هزار دلاراست. این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت،  شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است. واحد پول روسیه روبل بوده و با نماد “Rub”  شناخته می ‌شود. واحد کوچکتر از روبل، کوپک می ‌باشد که ارزش هر 100 کوپک برابر با 1 روبل است.

چرا روسیه برای اعزام دانشجو و ادامه تحصیل

انتخاب کشور روسیه برای اعزام دانشجو و ادامه تحصیل در تمامی رشته ها مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، مهندسی و هوا فضا و… یک گزینه مناسب برای تمام افراد علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور است. طبق روال تمام دنیا، در روسیه هم تحصیل در مقطع کارشناسی در طول ۴ سال در رشته‌های غیرپزشکی و دندان‌پزشکی انجام می‌شود؛ و برای تحصیل در رشته‌های غیر‌پزشکی باید به زبان روسی مسلط باشید. در این زمینه نیز موسسه ما، پیشنهادات ویژه‌ای برای شما خواهد داشت؛ که در صورت دریافت مشاوره تحصیل در خارج از کشور از سمت موسسه ما، با آنها آشنا خواهید شد.

به طور خلاصه افرادی که با زبان روسی آشنا نیستند؛ می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت که برای آموزش زبان روسی هست شرکت کرده، و بعد از آن وارد دانشگاه مورد نظر خود شوند؛ تا رشته تحصیلی مورد علاقه خود را دنبال کنند. جالب است بدانید که در این دوره‌های کوتاه مدت، مطالب دیگری هم درباره روسیه آموزش داده می‌شود؛ که ممکن است برای زندگی در این کشور  و ادامه تحصیلات مفید باشد. مهم است بدانید که اعزام دانشجو به روسیه را، تنها با داشتن مدرک دیپلم می‌توان انجام داد. در نتیجه اعزام دانشجو و ادامه تحصیل پس از کسب ویزای دانشجویی و پذیرش در دانشگاه‌های روسیه برای علاقمندان امکان‌پذیر خواهد بود. اعزام دانشجو و ادامه تحصیلات در دانشگاه‌های روسیه نسبت به دیگر دانشگاه‌های معتبر در سایر کشورها هزینه بسیار بالایی ندارد؛ و می‌توان بدون دریافت بورسیه نیز، با هزینه‌ای معقول تحصیلات خود را تا دوره‌های عالی در کشور روسیه ادامه داد.

یکی از نکات جالب دیگر درباره روسیه، این است که اعزام دانشجو به روسیه و تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور، در ایران طرفداران بسیاری دارد. زیرا تحصیل در این رشته‌ها در روسیه، به نسبت سایر کشورها هزینه پایین‌تری دارد

شرایط دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در روسیه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در روسی؛ انگلیسی، روسی، فرانسوی می باشد. اکثر دوره های آموزشی روسیه به زبان روسی می باشد. بنابراین اگر شما قصد تحصیل دارید، باید زبان روسی را تقویت کرده و مدارک مربوط به اثبات صلاحیت زبان خود را به عنوان بخشی از مدارک موردنیاز ثبت کنید. اگر شما به مهارت های زبان روسی خود هنوز اعتماد ندارید، برخی از دانشگاه های روسیه یک دوره یکساله مقدماتی(دوره پاتفک) برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، که برای کمک به شما برای دستیابی هر چه سریع تر به توانایی زبانی مورد نیاز طراحی شده است.

زمان درخواست برای پذیرش دوره های مقدماتی یا همان foundation course از اول مارس تا اول اکتبر می باشد. این دوره تحصیلی از ۲۰ سپتامبر آغاز می شود، که برای شرکت در این دوره حتما باید تا قبل از ۱۵ نوامبر اقدام کنید. برای درخواست در دوره های اصلی تحصیلی روسیه برای دانشجویان با گذرنامه از ۱مارس تا ۱۵ آگوست و برای دانشجویان دارنده ویزا ۱ مارس تا ۱۵ ژانویه می باشد. کلاس های این دوره از اول سپتامبر آغاز می شود.

بیش از ۶۰۰ دانشگاه دولتی و تعدادی خصوصی در روسیه وجود دارد که مجموعا ۹۵۰ موسسه آموزشی عالی را تشکیل می دهند. مسکو دارای تجهیزات ویژه ای برای دانشجویان است و در مجموع دارای بیش از ۴۰ دانشگاه که ۹ مورد در رتبه بندی QS قرار دارند، است. برای دانشجویان خارجی سالیانه تعدادی بورسیه در نظر گرفته می شود، که هزینه های شهریه، مسکن و بیمه درمانی را پوشش می دهند.

پس از اینکه دانشجو نسبت به رشته و دانشگاه مورد نظر خود مطمئن شد، باید مدارک خود را به زبان روسی ترجمه کرده و برای دانشگاه مورد نظر ارسال نماید. پس از ۴۵ تا ۶۰ روز در صورت کامل بودن مدارک دانشگاه دعوتنامه‌ای برای شما ارسال خواهد کرد. سپس می‌توانید نسبت به ویزای تحصیلی این کشور اقدامات لازم را انجام دهید. اخذ پذیرش از دانشگاه ۲ ماه بعد از ارسال ترجمه مدارک صورت می‌گیرد.

مدارک ترجمه شده به زبان روسی مورد نیاز

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات / آخرین مدرک دانشگاهی با ریز نمرات / صفحه مشخصات پاسپورت و شناسنامه.

 

مدارک تحصیلی در دانشگاه های روسیه:

بعضی از رایج ترین مدارک تحصیل در روسیه عبارتند از:

  • دیپلم تحصیلات عالی (Nepolnom Vysshem Obrazovanii ) حداقل دو سال تحصیل.
  • درجه Bakalavr (معادل مدرک کارشناسی) حداقل ۴ سال تحصیل
  • دیپلم تخصصی Magistr (معادل مدرک کارشناسی ارشد) حداقل ۱-۲ سال تحصیلات تکمیلی.
  • Kandidat Nauk  (معادل مدرک دکترا) ۳ سال تحصیلی یا بیشتر
اسکرول به بالا