نخجوان

نخجوان

جمهوری خودمختار نخجوان بخشی از جمهوری آذربایجان است و مرکز آن شهر نخجوان است. نخجوان ۵۳۶۳ کیلومتر مربع وسعت دارد و کل جمهوری از ۸ شهر، ۸ شهرستان و در حدود ۲۰۳ روستا تشکیل شده‌است. جمعیت این منطقه تقریباً ۴۰۰،۰۰۰ نفر است که ۹۵درصد آنها شیعه هستند. در ۹ فوریه سال ۱۹۲۴ میلادی، نخجوان به صورت جمهوری خودمختار تأسیس شد. این جمهوری خودمختار، در جنوب قفقاز و شمال رود ارس واقع شده و از شمال و مشرق محدود به جمهوری ارمنستان از جنوب محدود به ایران و از غرب محدود به ترکیه است.

طول مرزهای این جمهوری با جمهوری ارمنستان ۲۲۴ کیلومتر، جمهوری اسلامی ایران ۱۶۳ کیلومتر و جمهوری ترکیه ۱۲ کیلومتر است. مساحت این جمهوری خودمختار ۵۵۰۰ کیلومتر و شمار اهالی آن در سال ۱۹۸۳ میلادی بالغ بر ۲۵۷،۴۰۰ نفر و در سال ۲۰۰۱ میلادی تقریباً بالغ بر ۴۰۰،۰۰۰ هزار نفر تخمین زده شده‌است.

نخجوان در ترکیب کشور آذربایجان یک جمهوری خودمختار است که پیوستگی ارضی و جغرافیایی با پیکره اصلی خاک جمهوری آذربایجان ندارد. این جمهوری خودمختار از جنوب و شمال غربی با جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و از شمال و شمال شرقی به جمهوری ارمنستان محدود شده و با جمهوری اسلامی ایران ۱۶۳ کیلومتر مرز مشترک دارد. خطوط مرزی نخجوان با جمهوری اسلامی ایران طی معاهده ترکمنچای مشخص شده‌است و مرزهای این کشور، جمهوری ترکیه و جمهوری ارمنستان به موجب موافقت‌نامه «قارص» مشخص گردیده‌است.

نخجوان از سمت شمال و شرق به کشور ارمنستان، از سمت جنوب به کشور ایران و از سمت غرب به کشورهای ایران و ترکیه محدود شده است. این جمهوی خودمختار به ۸ قسمت شامل یک «شهر تابع جمهوری و ۷ شهرستان یا منطقه تقسیم شده است.

دانشگاه دولتی نخجوان   Nakhchivan State University

درباره دانشگاه

دانشگاه دولتی نخجوان از جمله موسسات آموزش عالی با رتبه بالا در سطح استانداردهای بین المللی می باشد.این دانشگاه براساس موفقیت های حاصله در توسعه علوم پزشکی همواره جایگاه ویژه ای در مجموعه موسسات آموزش عالی کشورهای شوروی سابق داشته است.دانشگاه دولتی نخجوان در حال حاضر به عنوان یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی جمهوری آذربایجان از امکانات آموزشی-پژوهشی قوی، مرکز اطلاع رسانی، خوابگاههای دانشجوئی، رستورانها و مجتمع ورزشی متناسب با استانداردهای بین المللی برخوردار می باشد.

دانشگاه دولتی نخجوان در مسیر توسعه همه جانبه خود به عنوان یک مرکز علوم پزشکی پیشرفته دارای 6 ساختمان اصلی، 7 دانشکده و 75 گروه آموزشی-پژوهشی با تعداد بیش از 500 دانشجو خارجی می باشد.

دانشگاه نخجوان یکی از دانشگاه‌های معتبر در جمهوری آذربایجان می باشد و سالانه دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی به این دانشگاه اعزام می شوند

با توجه به نوسانات ارزی چند سال اخیر و پایین بودن شهریه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه دولتی نخجوان دانشجویان زیادی از ایران برای ادامه تحصیل به جمهوری نخجوان اعزام می شوند مرکز بین المللی علوم و تحقیقات آذربایجان همکاری خوبی با دانشگاه های جمهوری آذربایجان از جمله دانشگاه دولتی نخجوان دارد. با توجه به پیشرفت های خوبی که جمهوری آذربایجان و نخجوان در چند سال اخیر داشته اند دانشجویان زیادی از ایران به ویژه از استانهای شمال و شمال غربی ایران برای ادامه تحصیل به جمهوری نخجوان اعزام می شوند مدارک صادره از دانشگاه دولتی نخجوان در کشورهای اروپایی مورد تایید میباشددانشگاه دولتی نخجوان امکانات رفاهی و اجتماعی خوبی را برای دانشجویان خارجی در دانشگاه فراهم نموده و یکی دیگر از مزیت های تحصیل در دانشگاه نخجوان پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری نخجوان میباشد.

تحصیل در این دانشگاه به شیوه های مفیدی بوده و دارای رشته های مختلفی است و شهر آن نخجوان در مجاورت ایران است

این دانشگاه از ۷ دانشکده تشکیل شده است که عبارتند از:

  • دانشکده تعلیم و تربیت
  • دانشکده علوم طبیعی و پزشکی
  • دانشکده تاریخ و فقه
  • دانشکده ریاضیات و فیزیک
  • دانشکده فنی نظامی
  • دانشکده اقتصاد و حقوق
  • دانشکده هنر

مزایای تحصیل در دانشگاه نخجوان

از سیاست های این دانشگاه اینست که برای جذب هر چه بیشتر دانشجویان خارجی امکانات رفاهی بالایی نظیر خوابگاه مناسب  و کتابخانه مجهز فراهم کند. در کنار این امکانات هزینه های تحصیل و زندگی ارزان در آذربایجان باعث شده این دانشگاه گزینه عالی برای دانشجویان بین المللی باشد. دانشجویان بعد از ورود به آذربایجان میتوانند با مراجعه به ادارات مذکور اقدام به گرفتن اقامت دانشجویی، بازکردن حساب بانکی سفر به کشورهای اروپایی بدون ویزا، دسترسی به تمامی سایت های معتبر آموزشی و کارت تخفیف دانشجویی کنند.

از دیگر مزایایی آن به این می توان اشاره کرد که دانشجویان این امکان را دارند که به سه زبان انگلیسی، روسی و ترکی تحصیل کنند. دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه میتوانند با در دست داشتن مدرک قبولی در کشور خود و یا هر جای دنیا در شرکت های معتبر مشغول به کار شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه ملی نخجوان

دانشجویان برای ورود به دانشگاه حتماً باید داری مدرک آیلتس ۵  باشند در صورت نداشتن این مدرک باید برای مدتی و با پرداخت هزینه نه چندان زیاد این کلاس ها را پشت سر بگذارنند و بعد وارد کلاس های دانشگاه شوند.

دانشجویان داوطلب باید قبل از ورود به دانشگاه های آذربایجان مدرک آیلتس خود را بگیرند تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری کنند.

رشته های تحصیلی دانشگاه 

نام رشته:پزشکی عمومی

زبان تدریس: آذری

مدت زمان دوره:6 سال

نوع مدرک اعطایی:دکتر پزشکی

شهریه سالانه: 2000 دلار

نام رشته:دندانپزشکی عمومی

زبان تدریس: آذری

مدت زمان دوره:5 سال

نوع مدرک اعطایی:  دکتر دندانپزشکی

شهریه سالانه: 2000 دلار

 

نام رشته:داروسازی

زبان تدریس: آذری

مدت زمان دوره:4 سال

نوع مدرک اعطایی:لیسانس داروسازی

شهریه سالانه: 2000 دلار

تقویم آموزشی دانشگاه:

سال تحصیلی در دانشگاه در هر سال از اول سپتامبر تا 31 آگوست سال بعد برنامه ریزی می شود. هر سال تحصیلی 2 ترم دارد: ترم پاییز و بهار و از جمله تعطیلات زمستانی و تابستانی.

دوره تحصیل در هر دو ترم 20 هفته است. همچنین دوره های دو هفته ای برای برگزاری  امتحانات شفاهی و کتبی وجود دارد.

تعطیلات در زمستان به طور معمول کمتر از 2 هفته و در طول فصل تابستان حداقل یک ماه به طول می انجامد. روند تحصیل 6 روز در هفته انجام می شود ، معمولاً از ساعت 9 تا 18 .

لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ثبت نام :

– تصویر پاسپورت

– ترجمه رسمی مدرک دیپلم با ریز نمرات به زبان آذری

– ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی با ریز نمرات به زبان آذری

– اخذ گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه رسمی به زبان آذری

– پرداخت هزینه های پذیرش و خدمات دانشجویی

مهلت ارسال مدارک برای اخذ پذیرش و ثبت نام:

  • برای نیمسال اول سال تحصیلی حداکثر زمان ارسال مدارک پایان مردادماه می باشد و برای نیمسال دوم سال تحصیلی پایان دی ماه خواهدبود.

خوابگاه دانشجویی :

– هزینه خوابگاه دانشجویی برای یکسال تحصیلی معادل 400 دلار خواهد بود

اسکرول به بالا